Skrýt formulář
MENU Zavřít
Low-code platformy zásadně mění pohled na vývoj aplikací Low-code platformy zásadně mění pohled na vývoj aplikací

Low-code platformy zásadně mění pohled na vývoj aplikací

  • 4. 1. 2020

Modelování vlastních aplikací pomocí low-code platforem zcela brzy předstihne klasický zdlouhavý vývoj. Nedostatek IT odborníků na trhu a rostoucí poptávka firem po zakázkových aplikacích je v současné době velkým problémem ve světě IT.

S odborníkem na low-code platformy Janem Svatošem jsme si povídali o nástroji budoucnosti, který změní váš pohled na vývoj vlastních aplikací. To, co dříve trvalo roky, dnes low-code platformy zvládnou za zlomek času, peněz a lidských kapacit. Předpokládá se, že do roku 2024 budou tvořit až 60 % veškerého vývoje ve světě IT.

V IT pracujete více než 25 let. Za tu dobu jste museli projít různými výzvami. Implementovali jste software ve velkých korporátních společnostech i v různých mezinárodních projektech. Když se podíváte na současnou situaci v IT, co je podle vás největší výzvou, které nyní čelíte?

Jan Svatoš: Jednou z výzev je hledání a vývoj nových produktových možností a druhou je personální zajištění. To znamená hledání kvalifikovaných odborníků na trhu práce. Buď lze vývoj outsourcovat, jako tomu bylo v minulosti, nebo využít právě low-code, který nabízí naše společnost Solitea.

To vypadá jako nový trend ve světě IT. Můžete laicky vysvětlit, co to vlastně low-code je a jaké jsou jeho výhody?

Jan Svatoš: Mnoho lidí se možná již setkalo s pojmem citizen coding, který úzce souvisí s low-code platformami. Jedná se o malé aplikace, které může vyvinout kdokoli s alespoň minimálními znalostmi IT, a dosáhnout tak určité automatizace.

Low-code ale není přímo aplikace. Jsou to technologické platformy, na jejichž základě lze takovou aplikaci modelovat. Společným znakem těchto aplikací je, že se vývojář soustředí pouze na to, co má největší přidanou hodnotu. Na standardizované prvky jsou použity již hotové funkcionality. Největší výhodu low-code platforem je rychlost a efektivita vývoje mobilních a webových aplikací.

Znamená to tedy, že se jedná o šablonu, podle které si mohu v aplikaci sám něco naprogramovat?

Jan Svatoš: Ano, v podstatě používáte to, co už vyvinul někdo jiný. Výhodou je, že k ovládání takové platformy nepotřebujete dlouholeté zkušenosti s vývojem. A také to, že už při modelování vidíte, jak bude celý výsledek vypadat. Takže to, co připravíte, můžete ihned vyzkoušet a zjistit, jak to funguje.

Jaké jsou skutečné finanční náklady na takovou platformu?

Jan Svatoš: Každá platforma má vlastní model licencování a je tedy vhodné při jejím výběru přihlédnout i k dlouhodobé strategii jejího využití. V zásadě ale platí, že se platí jen jednou za využití platformy, kterou lze pak využít k různým projektům.

V současné době se ve světě IT o low-code hovoří jako o nástroji budoucnosti, který umožní prakticky každému vytvářet vlastní aplikace. Myslíte si, že tomu tak skutečně je?

Jan Svatoš: Myslím, že je to trend, který se bude jen prohlubovat. Ve světě, ale i u nás v ČR už vznikají různé low-code platformy. Vybrali jsme ty, které nám nejlépe vyhovovaly z hlediska potenciálu pro partnerství. Předpokládá se, že do roku 2024 bude celkový podíl vývoje na low-code platformách tvořit až 60 % celkového vývoje ve světě IT.

K čemu se konkrétně low-code platformy dají využít, mohl byste nám to více přiblížit?

Jan Svatoš: Společnosti, využívající vlastní aplikace, je díky low-code platformě mohou efektivně optimalizovat. Ušetří tak čas, peníze i lidské zdroje. Navíc je to bezpečné. Je to vhodné řešení pro firmy všech velikostí, včetně velkých společností a veřejného sektoru, ideálně pro ty které mají dlouhodobou strategii digitální transformace. Lze jimi pokrýt většinu vnitrofiremních procesů i procesů dotýkajících se komunikace s klienty.

Pomocí low-code platforem si dnes můžete například vymodelovat dokonalý CRM systém, vyvinout vlastní mobilní nebo webové aplikace, a mnoho dalšího.

Jak vlastně firma zjistí, že to, co potřebuje, může pokrýt low-code platforma?

Jan Svatoš: Záleží především na povědomí o tom, co low-code je, k čemu slouží a jaké výhody firmě přinese. Záleží však také na informovanosti lidí, kteří s těmito platformami pracují a umí správně poradit.

TIP: Objevte, jak Low-Code mění svět technologií s naším kolegou Janem Svatošem a skvělým moderátorem Petrem Schwankem. Jestli zrovna nemáte čas, tak si ho pusťte třeba na Spotify nabo Apple podcasts po ceste z práce!

Jan Svatoš: Využití low-code platforem poroste. Umožňuje to šetřit náklady a čas.

 

       

 

Jan Svatoš pokračování: Věřím, že dojde k rozmachu low-code platforem. Zároveň doufám, že se pročistí trh.

 

       

CRM konfigurátor

Klikejte a zjistěte,
který CRM systém
se hodí pro vás

Potřebujete poradit s výběrem CRM systému?

Pomůžeme vám najít správné řešení. Nezávazně a zdarma. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky používání služby Google.

CRM konfigurátor

Klikejte a zjistěte,
který CRM systém
se hodí pro vás

Potřebujete poradit s výběrem CRM systému?

Pomůžeme vám najít správné řešení. Nezávazně a zdarma. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajů a podmínky používání služby Google.

Podobné články

7 hlavních strašáků z implementace CRM

  • 5. 1. 2023

Řešení pro pojišťovací makléře

  • 19. 10. 2022

Nový trend ve světě CRM systémů – modelování vlastního CRM na low-code platformách

  • 4. 10. 2022